ROWER
Zostaw komentarz

Geocaching i rower

Geocaching (gr. geo – Ziemia, ang. cache /keʃ/ – chować, schowek, tajny skład) – gra terenowa użytkowników odbiorników GPS, polegająca na poszukiwaniu tzw. skrzynek (ang. geocache) uprzednio ukrytych przez innych uczestników tej samej zabawy. Ukrywane przeważnie w interesujących miejscach skrzynki zawierają dziennik odwiedzin, do którego wpisują się kolejni znalazcy, a także drobne upominki na wymianę. Lokalizacja miejsca ukrycia skrzynki przekazywana jest przez jej założyciela innym uczestnikom gry poprzez wprowadzenie jej współrzędnych geograficznych w jednej ze specjalnych internetowych baz danych, tzw. serwisów geocachingowych.

Moje córeczki uwielbiają bawić się w poszukiwanie skarbów. Sam będąc dzieckiem bawiłem się w poszukiwacza, ukrytego przez piratów skarbu. Z wypiekami na twarzy zarywałem noc czytając „Wyspę skarbów” Stevensona. Dziewczynki, tak jak i mnie, pociąga odkrywanie tajemnic. Niejednokrotnie, chcąc przepędzić je sprzed telewizora, proponowałem wypad do lasu w celu „poszukiwania nowych ciekawych miejsc”, albo odkrywania historii Magicznego Lasu. Te nasze małe wojaże zawsze dobrze się kończyły, a dziewczynki podekscytowane wracały do domu i przekrzykiwały się jedna przez drugą próbując opowiedzieć mamie o tym, co im się właśnie przydarzyło.

Od jakiegoś czasu zajmuję Zuzankę i Natalię nową zabawą. Poszukujemy skarbów za pomocą koordynat GPS. Wspólnie odszukujemy miejsce, w którym jest ukryty kesz, pełniący rolę poszukiwanego przez nas skarbu. Następnie za pomocą wskazówek odnajdujemy schowanego kesz – skrzynkę geocache. Uciechy jest, co niemiara, kiedy odnajdujemy pojemnik, wpisujemy się do logbooka oraz, co najważniejsze, wymieniamy fant.

Zabawa w geocaching jest o tyle ciekawa, że z odkrywcy możemy przeistoczyć się w pirata chowającego skarb. Tyle samo emocji, co poszukiwanie daje nam ukrywanie kesza. Dziewczynki szykują skrzynki, wybierają fanty, wycinają logbooki, certyfikaty. Istne ZPT – mają ciekawe dla nich zajęcie, rozwijają się manualnie…

Skrzynki ukrywane są przeważnie w ciekawych miejscach. Mogą to być okolice zabytków, fortyfikacji, urokliwe zakątki lub miejsca pozytywnie oddziaływujące na naszą percepcję. Dla mnie to atut zabawy w geocaching. Móc odnaleźć skrzynkę i jednocześnie znaleźć się w niebanalnym otoczeniu. Osoba ukrywająca skrzynkę umieszcza koordynaty wraz z opisem miejsca, podpowiedziami lub fotografiami na jednym z serwisów geocachingowych. Tam też wyszukuję oznaczone na mapie skrzynki. Mogę odnaleźć informacje techniczne takie jak: wielkość skrzynki, rodzaj (tradycyjna, quiz, multicache lub inna), czy są w niej umieszczone fanty, czy należy mieć ze sobą coś do pisania (standardowo w skrzynkach umieszcza się ołówek i temperówkę, lecz ze względy na wielkość niektóre z nich są zaopatrzone tylko w logbook) dowiedzieć się czy skrzynka została już odnaleziona etc.

Geocaching można „uprawiać” przy okazji. Przy okazji wyjazdu na wakacje, odwiedzin, weekendowych wypadów w góry, czy też podróży służbowej. Dowolnie.

***


Rower – pojazd napędzany siłą mięśni osoby nim kierującej za pomocą przekładni mechanicznej, wprawianej w ruch (najczęściej) nogami.
Pierwotnie nosił nazwę welocyped oraz bicykl i podobnie nazywany jest w większości nowożytnych języków europejskich. Obecna polska nazwa pochodzi od brytyjskiej firmy Rover, która dawniej produkowała rowery.

Jakiś czas temu pomyślałem, że dobrze by było urozmaicić trening i uzupełnić bieganie jazdą na rowerze. Zaopatrzyłem się w starego, dobrego bicykla. Postanowiłem jeździć nim przynajmniej raz w tygodniu. Niedaleko od mojej wioseczki rozciągają się porośnięte pięknym lasem Wzgórza Pszczółkowskie, które idealnie nadają na jazdę MTB. Jednak mnie pociąga coś innego: szybkie i dalekie przemieszczanie, czyli rower szosowy i pokonywanie większych odległości. Wymarzyłem sobie nawet – więcej – postawiłem sobie za cel wycieczkę nad morze. Jeśli okoliczności będą sprzyjać, wyruszę na początku czerwca. Na MTB też mam ochotę, byłbym kłamca gdybym twierdził inaczej, może nie tak wielką jak na jazdę po szosach, ale wiosną pomyślę o takim rodzaju kręcenia korbą, a wszystko to z myślą o starcie w rasowym AR – rajdzie przygodowym. A gdyby połączyć biegową pasję z jazdą na rowerze i do tego pływanie, to może w przyszłości spróbowałbym sił w triatlonie. Kuszące.

Póki, co spełniam się, jako kolarz amator, przemierzam mało uczęszczane drogi na pograniczu województw dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Czasami bywa, że asfalt się urywa, a droga zamienia się w leśny dukt. Zawracam wtedy i jadę przecierać nowe szlaki.

***

Zabawa w geocaching i kręcenie korbą świetnie się pokrywają. Ściągam koordynaty kolejnej skrzynki do Garmina i w ten sposób obieram cel na dany dzień. Na początku zbierałem skrzynki ukryte w mojej okolicy i raczej skrzynki, które są mało atrakcyjne do rodzinnego odkrywania – głównie mikro, wyposażone tylko w logbook i ołówek.

Od skrzynki do skrzynki rośnie dystans, który muszę pokonać. Tak się składa, że w okolicach Leszna jest ukrytych kilka z nich, przez co mam zagwarantowane około 80km jazdy, raz w tygodniu, do końca lutego (pod warunkiem, że aura będzie łaskawa). Wraz z rosnącym kilometrażem, zwiększa się mój apetyt na jazdę rowerem. Nie, to nie jest tak, że bieganie mi się znudziło. Wręcz przeciwnie. Dzięki odskoczni, jaką jest niewątpliwie rower, chęci na bieganie nie maleją.

Za piętnaście minut zakończy się ładowanie akumulatorów w lampce. Wcisnę na siebie Eldrisy, na nie założę zestaw drogowy nr 1, czyli szelki odblaskowe. W Garminie tkwią zapisane koordynaty kolejnej skrzynki, którą odkryję. Dokonam szybkiego przeglądu bicykla i wyruszę przy świetle księżyca na nocną wyrypę po to, aby zdobyć kolejny skarb.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.