WYRYPY
Zostaw komentarz

Jedziemy na wycieczkę – Przełom Bobru.

Janusz (Skiboy), któregoś dnia, podrzucił informację na temat ciekawej miejscówki, którą możemy odwiedzić i obiegać. Jako, że mam niedosyt po „biegu” Dookoła Przełomu Kwisy, szybko podłapałem temat i jak to często bywa: od pomysłu do realizacji, zapraszam na wspólne bieganie wokół Przełomu Bobru.

Termin: 10 kwiecień 2011
Start: Jelenia Góra , dworzec PKS, godz 8:00
Dystans: około 30km

Poniżej prezentuję opis trasy przygotowanej przez Janusza:

Start-dworzec PKS Jelenia Góra. Samochody można zostawić na parkingu obok
dworca przy postoju taxi, parking bezpłatny. Przy dworcu wchodzimy na
szlak zielony,przechodzimy(przebiegamy) pod obwodnicą, następnie przez
mostek na rzece Kamiennej, dochodzimy do szlaku rowerowego ER-6 i pędzimy
do wiaduktu kolejowego na Bobrze, mijając Wzgórze Krzywoustego (miejsce
zarania Jeleniej Góry) z wieżą widokową tzw.grzybkiem (otwarta od 1 kwietnia 10-18,wstęp bezpłatny). Przechodzimy przez wiadukt kolejowy na drugą stronę Bobru.Spadamy z wiaduktu na prawy brzeg rzeki i gnamy ścieżką brzegiem rzeki mijając elektrownię przy Końcu Świata aż do mostku na Jeziorze Modrym (to ten mostek znany z Przejścia Kotliny). Przy mostku wspinamy się stromym zboczem na skałki i górą pokonujemy odcinek do elektrowni Bobrowice,mijamy Siedlęcin z zabytkową Wieżą Rycerską (do odwiedzenia w drodze powrotnej,otwarta od 10-16). Z Siedlęcina biegniemy bardzo fajną drogą rowerową ER-6 biegnącą linią brzegową do zapory we Wrzeszczynie. Stąd nieoznakowaną ścieżką do punktu widokowego na Wysokich Skałkach. Według mnie jest to najładniejsze miejsce w przełomie Bobru. Na przeciwnym brzegu znajduje się punkt widokowy Kapitański Mostek i dopływ rzeki Kamienica. Od tego miejsca zacznie się mały hardcore z improwizowaniem trasy, linia brzegowa jest bardzo kręta i urozmaicona głębokimi i stromymi jarami z licznymi dopływami strumieni. Miejscami brak wyraźnych ścieżek i trzeba się odsuwać od linii brzegowej aby przekroczyć strumienie i liczne zatoczki przy dopływach strumieni. W końcu docieramy do wiaduktu kolejowego na Jeziorem Pilchowickim,przekraczamy go i asfaltową drogą docieramy do zapory pilchowickiej.Z zapory udajemy się do szlaku zielonego i przekraczamy Bóbr na drugi brzeg przez mostek pod zaporą,dalej ścieżką nad rzeką do najbliższej przeprawy mostowej w Pilchowicach i z powrotem na prawy brzeg gdzie robimy nawrót.Myślę że nie ma sensu biegnięcie aż do elektrowni Pilchowice II bo widokowo teren ten jest już mało atrakcyjny i za dużo jest darcia asfaltu.Droga powrotna-dojście do zapory pilchowickiej,przejście na lewy brzeg rzeki,dalej niebieskim szlakiem do punktu widokowego Mostek Kapitański,stąd lewym brzegiem Kamienicy do Barcinka gdzie przy dawnym sanatorium przejdziemy mostkiem na prawy brzeg i dalej ścieżką nad rzeką do ujścia Kamienicy do Bobru, dalej wpadamy na żółty szlak którym zmierzamy do Siedlęcina przechodząc most na Bobrze aby zwiedzić Wieżę Rycerską. Przechodzimy z powrotem rzekę i biegniemy (o ile będę jeszcze miał siłę biec)zielonym szlakiem do Perły Zachodu a następnie na Wzgórze Krzywoustego gdzie wczołgamy się na wieżę widokową, a stąd już tylko kilka kroków do mety. Jeżeli chodzi o odcinek od Wrzeszczyna do mostu kolejowego nad Jeziorem Pilchowickim to muszę wykonać tam jeszcze jeden rekonesans aby dopracować to
bezdroże.”

Jak widać czeka nas moc atrakcji, od ciekawostek architektonicznych, przez chaszczowanie, do BnO. Wszystkich chętnych zapraszamy i do zobaczenia 10.04.2011 w Jeleniej Górze.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.